קמפוס במגדלים

חלון לים התיכון

הים התיכון - ערש התרבות המערבית שהשאיר חותם מרכזי בתולדות האנושות. בין דרמות היסטוריות, אימפריות וממלכות, דתות ותרבויות, טעמים ותבשילים והרבה יין ומוסיקה.

מפגש 1 – סיצ׳יליה: אי השמש
לסיצ׳יליה מאפיינים הייחודיים רק לה, עם הגלידה הטובה בעולם, כמו גם ״המאפיה״ השולטת בכל פינה. מרצה: רמי סמסולו, מדריך טיולים בכיר.

מפגש 2 – מזרח תיכון אחר – פניו המשתנות של המזה״ת
דת, פוליטיקה, תרבות וחברה במזרח התיכון שלאחר ״האביב הערבי״, תפקיד המעצמות בתהפוכות המתחוללות בתקשורת ובתרבות הפוליטית באזורנו. מרצה: פרופ׳ עוזי רבי, ראש ״מרכז דיין״ וראש החוג להיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה באוניברסיטת תל-אביב.

מפגש 3 – עלייתה ונפילתה של האימפריה העותמאנית
ההשלכות על אגן הים התיכון בהדגשה על ישראל מהבחינה הפוליטית, הכלכלית והרגשית. מרצה: אורן נהרי, עורך תוכניות החוץ של הערוץ הראשון.

מפגש 4 – צועניה בפסגת תרבות המערב
כרמן, גיבורת האופרה של ביזה, היא לסמל התרבות הצוענית החיה בעימות מתמיד עם האירופיות המסורתית. על נקודות המפגש, נקודות החיכוך וכמובן על המוסיקה. מרצה: יוסי שיפמן, עיתונאי ומבקר המוסיקה של קול ישראל.

מפגש 5 – אדם ונוף בים התיכון
האדם ופועלו יצרו מסגרת גאוגרפית היסטורית ייחודית בעולם באזור זה. נסקור את המשותף והשונה בין הצפון המפותח לדרום העני, בין הצפון הנוצרי לדרום המוסלמי. מרצה: גדעון ביגר, גאוגרף והיסטוריון ישראלי, פרופסור אמריטוס לגאוגרפיה היסטורית ומדינית באוניברסיטת תל אביב.

מפגש 6 – יוון – ארץ ים והרים
מסע בין מקדשים, כפרים וחופי ים – מהשפעות מוסיקליות וקולינריות של הכיבוש העותמני הממושך אל תולדות יוון המודרנית. מרצה: רמי סמסולו, מדריך טיולים בכיר.